Home

Links

Inter County Championship 2017

Southwick & Compton 27-30 May 2017
DIVISION 1          Played Won Games
1 Nottinghamshire 10 9 22
2 Somerset 10 8 20
3 Middlesex 10 7 20
4 Surrey 10 6 18
5 Lancashire 10 5 14
6 Cheshire 10 4 14
6 Gloucestershire 10 4 14
6 Hertfordshire 10 4 14
9 Berkshire (R) 10 4 11
10 Yorkshire (R) 10 2 10
11 Essex (R) 10 2 8
Division 2
1 Glamorgan (P) 10 8 20
2 Channel Island (P) 10 8 18
3 Sussex (P) 10 7 17
4 Suffolk 10 7 16
5 Dorset 10 6 20
6 Oxfordshire 10 5 17
7 Wiltshire 10 4 13
8 Warwickshire 10 4 12
9 Hampshire 10 3 13
10 Kent 10 2 11
11 Shropshire (WS) 10 1 8
NOTES
(R) Relegated, (P) Promoted (WS) Wooden Spoon
Teams
Division 1
Berkshire
Joe King (C), Robin Brown, Martin Burger, Nick Butler, Deidre Cochrane, Alan Edwards, Mark Ormerod, Avril Rangoni-Machiavelli, Paul Wolff
Cheshire
Colin Irwin (C), Chris Coull, John Dawson, Nick Harvey, Ian Lines, David Maugham
Essex
Michael Heap (C), Andrew Dutton, Jonathan Hills, Debbie Lines, Nick Steiner, Rich Waterman
Gloucestershire
Paul Smith (C), Louise Bradforth, Craig Edwards, David Foulser, Dave Kibble, Dave Mundy
Hertfordshire
Simon Hathrell (C), Will Gee, Brian Havill, Duncan Hector, Nick Mounfield, Richard M Smith
Lancashire
David Openshaw (C), James Hawkins, Ailsa Lines, Annabel McDiarmid, Harry Midgley, Paul Rigge
Middlesex
Nick Parish (C), Christian Carter, Alan Chance, Phil Cordingley, Nick Harris, Gabrielle Higgins, Nigel Polhill,
Nottinghamshire 
Richard White (C), Keith Aiton, Martin Beacon, Paddy Chapman, Miranda Chapman, James Death, James Hopgood, Patrick Hort, Richard Huxley
Somerset 
David Goacher (C), Kristian Chambers, Ed Duckworth, Marcus Evans, Jim Field, Alison Jones, Tim Jolliff, Roger Tribe, Jonathan Wolfe
Surrey 
Samir Patel (C), Jeff Dawson, Ed Dymock, David Mooney, George Noble, Duncan Reeve, Tim Russell, Peter Siddall, Tim Wilkins
Yorkshire 
John Davis (C), Rod Ashwell, Robert Essler, Peter Thompson, Paul Watson, Robert Wilkinson
 
Division 2
Channel Islands 
Richard Griffiths (C), Gavin Carter, Robin Hayes, Sarah Hayes, Cliff Jones, James Le Moignan
Dorset 
David Williams (C), Anthony Dix, David Harrison-Wood, David Kendrick, Strat Liddiard, William Ormerod, Jonathan Powe, Dave Trimmer, Tom Weston
Glamorgan 
Chris Williams (C), Kevin Ham, Tudor Jenkins, Garry McElwain, Sarah Melvin, Richard H Smith, David Walters
Hampshire 
Brian Fisk (C), Sara Anderson, Roger Barnacle, Graham Gale, Nigel Hind, Andy Myers, David G Nicholson, Mike Town
Kent 
Robert Alexander (C), Jolyon Creasey, Jon Diamond, John Greenwood, John Hobbs, Alex Jardine, Trevor Longman, Philip Mann, Charlie Martin
Oxfordshire 
Dayal Gunasekera (C), Michael Kay, Mark Van Loon, Chris Roberts, Jordan Waters, John Wells, Stephen Wright
Shropshire
Brian Christmas ( C), Roberts Dodds, Omied Hallam, Sanaa Hallam, Simon Caldwell, Richard Williamson
Suffolk 
Philip Eardley (C), Mick Belcham, Chris Farthing, Martin Leach, Anthony Miller, Simon Mew, Lewis Palmer
Sussex 
Roger Wood (C), Bill Arliss, Luc Berthouze, Alan Cottle, Mark Fawcett, Dominic Nunns, Graham Pegley, Peter Pullin, Ian Vincent
Warwickshire 
Adrian Morris (C), Cliff Daniel, Martin Granger-Brown, Andrew Gregory, Ian Slater, Paul Swaffield, Joel Taylor, Tony Whateley, Philip Wood
Wiltshire 
John Grimshaw (C), Richard Dickson, Roger Hayes, Jonathan Lacey, Jonathan Lamb, Beatrice McGlen, Neil Morrison, Andrew Willis